close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
زئوس

پیرامون جهان

زئوس

زئوس
 
زئوس از جمله خدایان مورد پرستش یونانیان باستان بود که وی را خدای خدایان می نامند. رومیان نیز خدای مشابهی یه نام ژوپیتر داشتند و بسیاری از داستانهایی را که درباره زئوس بیان میشد به ژوپیتر نسبت میدادند.به همین علت بعدها زئوس و ژوپیتر را اغلب یک شخصیت حساب می کردند.رئوس در آثار هنری به شکل مردی خوش قیافه با ریش تصویر میشد که عدالت را بین خدایان و انسانها برقرار میکرد.وی در دست چپ خود صاعقه ای داشت که سلاحی برای تنبیه دیگران بود.زئوس عقابی تیز پر به عنوان پیغام بر داشت و کوهها و درختان سربه فلک کشیده برای وی مقدس به شمار می آمدند. مردم برای عبادت زئوس در بلندترین نقاط تپه ها جمع میشدند زیرا نقاط  مرتفع را به بهشت و محل زندگی خدایان نزدیک تر می دانستند.

طبق اساطیر یونان زئوی با سرنگون کردن پدر خود کرونوس خدای خدایان شد.کرونوس اولین رب النوع جهان بود.کرونوس میدانست که روزی توسط یکی از فرزندانش سرنگون میشود به همین علت با تولد هر بچه او را می بلعید. اما زئوس کوچک توسط مادرش نجات داده شد.و در غاری در کوه ایدا در جزیره کرت بزرگ شد و آنچنان قدرتمند گردید که پدر خود را مجبور کرد که سرفه کرده و فرزندان بلعیده شده را باز پس دهد.آنها به کمک یکدیگر بر پدر خود پیروز شدند و حکمران جهان گردیدند.زئوس بهشت و آسمانها را مسخر کرد پوزیدون اقیانوسها را تصاحب کرد و هادس فرمانروای دنیای مردگان شد.

ابتدا خدایان با انسان روابط خوبی داشتند اما هنگامی که سر از اطاعت خدایان باز پس زد طبق یک افسانه زئوس تصمیم گرفت تا بشر را مجازات کند سعی نمود تا تمام حهان را با سیل نابود نماید.اما یک زن و یک مرد «دئوکالیون و پورها» به بالای یک کوه پناه جستند.این کوه پاراسوس نام داشت.زئوس از این مرد و زن نسل جدیدی بوجود آورد.

داستانهای متعددی درباره کارها و اعمال زئوس بیان شده است.زئوس ابتدا با الهه ای به نام متیس ازدواج کرد. ولی بعدها با هرا وصلت نمود و هرا برای او سه بچه آوردکه آرس رب النوع جنگ یکی از آنها بود.زئوس عاشق زنهای دیگر میشد هم از آدمیان و هم از خدایان.به همین علت هرا حسادت شدیدی پیدا کرد.در میان فرزندان زئوس می توان آپولون خدای خورشید/آرمتیس الهه شکار و تیروکمان و آتنا الهه حکمت که از هوش پدر خود بهره بسیار داشت را نام برد.مشهورترین پسر انسانی زئوس هرکول نام داشت.


+ نوشته شده در30 / 7 / 1389ساعت 3:55 AMتوسط آرین حامد حسینی | | تعداد بازدید : 420

مطالب قبلی

صفحات وبلاگ